Koncentracja u dziecka
Wiesz, że czytanie bajek na dobranoc jest świetnym ćwiczeniem koncentracji dla twojego dziecka? Skupianie uwagi na historii opowiedzianej w bajce pobudza aktywność mózgu dziecka.
Dzieci powyżej 3 roku życia nabywają większej wprawy w skupianiu swojej uwagi. Jest to rezultat rozwijającego się mózgu i doskonalenia funkcji poznawczych takich jak: pamięć, uwaga czy koncentracja, dzięki czemu potrafią utrzymać swoją uwagę przez ponad 15 minut.
Dzieci 4 i 5-letnie mogą już przez 20 minut skupić się na zabawie.
Zabawa 6-latków trwa już znacznie dłużej i może nawet dochodzić do godziny. Należy pamiętać o tym, że istnieją duże różnice indywidualne w zdolności do koncentrowania się.
Na koncentrację dziecka wpływa:
- otoczenie dziecka i obecność czynników rozpraszających takich jak na przykład: hałas, obce miejsce, stres przeżywany przez dziecko, obecność osób, których dziecko nie lubi bądź boi się, uwarunkowanie genetyczne, zła sytuacja rodzinna, nieprawidłowy sposób odżywiania,
- dieta oparta o sztuczne cukry zawarte w słodyczach czy słodkich napojach uaktywnia struktury mózgu związane z emocjami i w związku z tym obniża zdolność do koncentrowania się dziecka.
Ćwiczenia na koncentrację:
- Klaskanie – dorosły czyta dziecku bajkę, dziecko ma klasnąć w momencie, gdy pojawi się umówione słowo.
- Rysowanie – rysujemy dziecku na plecach proste rysunki, na przykład trójkąt, słońce, chmurkę. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie, co zostało narysowane na plecach i odrysowanie tych rysunków na kartce.
- Słuchanie – dorosły czyta dziecku krótką bajkę, następnie dziecko opowiada jej treść lub odpowiada na pytania dorosłego związane z bajką.
- Układanie – narysuj na dużej kartce twardego papieru bądź kartonie ulubione zwierzę dziecka i razem z dzieckiem pokolorujcie ten obrazek. Następnie potnij go najpierw na większe kawałki i pozwól dziecku układać je jak puzzle. Gdy dziecko nabierze wprawy w układaniu całego obrazka, potnij kawałki na mniejsze fragmenty i pozwól dziecku ponownie je ułożyć.