Adaptacja rodzica

Rozpoczęcie przygody z przedszkolem to ogromne przeżycie dla dziecka, ale także stres dla rodzica. Są jednak niezawodne sposoby, by przygotować zarówno malucha, jak i siebie. Co zrobić, a czego unikać, by adaptacja przebiegła na piątkę z plusem?

adaptacja_04
about-us_section_01_1

Jak przygotować dziecko na przygodę ze żłobkiem i przedszkolem?

adaptacja_05
about-us_section_01_1

20 kluczowychzasad dla rodziców

  1. Pokażcie dziecku przedszkole / żłobek przed rozpoczęciem edukacji.
  2. Niezbędną wyprawkę do przedszkola kupcie wspólnie z dzieckiem. Jeśli będzie mogło samo wybrać kredki czy kolor worka, poczuje się „doroślej”.
  3. Potrenujecie rozstania. Jeżeli do tej pory dziecko nie rozstawało się z rodzicami na dłużej, zostawcie je na próbę pod opieką dziadków, niani lub znajomych. Niech zobaczy, że to normalne, że rodzice wychodzą, a potem wracają. Dzięki temu przedszkole nie będzie mu się kojarzyło z pierwszym rozstaniem.
  4. Zachęcajcie dziecko do samodzielności – by w przedszkolu nie czuło się bezradne i radziło sobie z różnymi wyzwaniami.
  5. Cieszcie się razem z dzieckiem, że następnego dnia idzie do przedszkola. Traktujcie to jako świetną przygodę, której może doświadczyć.
  6. Nie obiecujcie dziecku nagrody za to, że pójdzie do przedszkola.
  7. Rano okażcie radość i entuzjazm, że dziecko idzie do przedszkola. Pozytywne emocje mu się udzielą.
  8. Nie dokarmiajcie dziecka przed śniadaniem w przedszkolu. Zjedzony przez niego w całości posiłek, będzie powodem do radości i pochwał w grupie rówieśników.
  9. Pozwólcie zabrać swojemu trzylatkowi z domu ulubioną przytulankę, maskotkę, lub zabawkę. Poczuje się bezpieczniej.
  10. Pomóżcie dziecku rozebrać się w szatni, pokażcie mu, gdzie może znaleźć swoje ubranka na zmianę.
  11. Ubranie dziecka musi być wygodne, łatwe do założenia/zdjęcia i nie może sprawiać kłopotów.
  12. Przestrzegajcie godziny przyprowadzania dziecka do przedszkola (przed śniadaniem).
  13. Pożegnanie w szatni powinno być krótkie: uśmiech-buziak i pa-pa.
  14. Nie zabierajcie dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Kiedy raz ulegniesz będzie coraz trudniej. Twój Maluszek łzami wymusi kolejny powrót do domu.
  15. Jeżeli rozstanie z mamą jest bardzo bolesne, maluch powinien do przedszkola przez pierwsze dni przychodzić z tatą, babcią albo innym bliskim członkiem rodziny.
  16. Witajcie swoje dziecko z uśmiechem, możecie mu podarować drobny prezencik mówiąc pozytywnie brzmiące zdanie: Teraz możemy iść do domu.
  17. Nie wymagajcie od dziecka, by od razu pokochało cały personel i wszystkie dzieci.
  18. Kontrolujcie, co mówicie w obecności dziecka na temat sytuacji dotyczącej pobytu w przedszkolu. Nie krytykujcie głośno przedszkola czy nauczycieli.
  19. Ewentualne pytania do nauczycielki kierujcie na koniec pobytu dziecka w danym dniu.
  20. Nie wywołujcie dodatkowego stresu, wymuszając na dziecku, by po przyjściu do domu natychmiast opowiadało o przedszkolu. Samo zacznie opowiadać w odpowiednim momencie.